İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı

Üniversitemizin Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı İşletme, Uluslararası İlişkiler, Yönetim Bilişim Sistemleri, İş Sağlığı ve Güvenliği, Eğitim Yönetimi ve Denetimi, Yöneylem Araştırması, Mühendislik Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Sağlık Yönetimi, Turizm Yönetimi yüksek lisans programları bulunmaktadır.

Programın Amacı

Bu programın amacı uluslararası standartlarda, disiplinler arası bir bakış açısı ile durum ve olayları değerlendirebilen, bilimsel gelişmeleri takip edip uygulamaya geçirebilecek yöneticiler yetiştirmektir. Hedeflenen, iş sağlığı ve güvenliğine risk teşkil edecek faktörleri ve olası kazaları öngörülmeyebilecek ve önlem adımlarını planlayabilecek yetkinliklere sahip, değişik meslek gruplarında yönetici yetiştirmektir.

Neden İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı?

İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programında, öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konularında temel kavramlar ve uygulamalar bakımından bilgi ve beceri ile donatılmış şekilde mezun etmeyi ve mezunlarının, çalışanların sağlık düzeyini ve yaşam kalitesini geliştirmeye yönelik çalışmalarda yer almasını hedeflenmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını konu edinen, çalışanların güvenli ortamlarda ve koşullarda çalışmalarını amaçlayarak, hem yapılan işin hem de çalışma ortamının kalitesini iyileştirmeyi benimseyen bir unsurdur. Bu programı tamamlayan öğrenci tüm bu hususları kapsayan kapsamlı bir eğitim alacaktır.

Bu programda, işverenleri ve işletmelerde çalışanlardan sorumlu personeli, iş yerinde kazaya sebebiyet verebilecek her türlü etkeni tespit etmek, gerekli önlemleri almak, çalışma ortamında oluşabilecek riskleri belirlemek ve bunlardan kaçınmak, kaçınılması mümkün olmayan riskleri analiz etmek, risklerle kaynağında mücadele etmek, işin çalışanlara uygun hale getirilmesi için işyerlerinin tasarımı ile iş ekipmanı, çalışma şekli ve üretim metotlarını iyileştirmek, çalışma ortamında tehlikeli olan işlemleri, tehlikesiz veya daha az tehlikeli olanlarla değiştirmek, teknoloji, iş organizasyonu, çalışma koşulları, sosyal ilişkiler ve çalışma ortamı ile ilgili faktörlerin etkilerini kapsayan tutarlı ve genel bir önleme politikası geliştirmek, toplu korunma tedbirlerine, kişisel korunma tedbirlerine göre öncelik vermek, işyeri acil durum planlarını oluşturmak gibi tüm yönleriyle ayrıntılı bir eğitim alacaktır.

Kariyer Olanakları

İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı mezunu olan öğrencilerimiz kamu ve özel kuruluşların pek çok departmanında istihdam olanaklarına sahip olabilirler. Programdan mezun olanlar sağlık bakanlığı ve sağlık ile ilgili hizmet veren işletmelerde iş güvenlik senaryoları tasarlayabilme, uygulayabilme, kuruluşun iş güvenliği ve iş sağlığı yöntemleri ile ilgili stratejik planlar yapabilme, analiz ve veri değerlendirme, kriz yönetimi konularında gerekli alt yapıya sahip olacaklardır.

Müfredat

1. YarıyılKrediDers Kodu
RESEARCH METHODS3INST501
INTRODUCTION TO OCC. HEALTH & SAFETY3OCHL501
ELECTIVE3ELEC1
ELECTIVE3ELEC2
2. YarıyılKrediDers Kodu
RESEARCH AND PUBLICATION ETHICS0INST520
RISK ANALYSIS3OCHL502
OCCUPATIONAL HEALTH & SAFETY LAW3OCHL504
ELECTIVE3ELEC3
SEMINAR0INST502
3. YarıyılKrediDers Kodu
THESIS0INST500

Daha fazla sorunuz mu var?

Bize Ulaşın

Şht. Ecvet Yusuf Cad. No:6 Kızılay, Lefkoşa – K.K.T.C.

apply.akun.edu.tr üzerinden bilgileri doldurup, başvurunu yapabilirsin.

Başvurunuz alındıktan sonra temsilcimiz sizinle iletişime geçecektir.

Eğitim süreniz boyunca geçerli kesintisiz burs imkanıyla hedeflerine şimdi daha yakınsın…