Konaklama İşletmeciliği MYO

Turizmin en önemli öğelerinden biri olan konaklama işletmeciliği, globalleşme ile birlikte hız kazanan turizm sektörüne büyük katkı koymaktadır. Konaklama işletmelerinde süreçleri etkin yönetip, turizme katkı koyacak işletmeleri geliştirecek yetkinliklere sahip profesyonellere talep artmaktadır. Kurumumuzun bünyesinde bulunan ve iş birliği yapmakta olduğu kurum kuruluşlarda iş deneyimi fırsatı da kazanan öğrencilerimiz, bu Konaklama İşletmeciliği bölümünden mezun olduktan sonra, turistik işletmelerde konaklama ayağında aldığı uygulamalı ve teorik bilgileri etkin kullanabilen, en az iki yabancı dile hakim donanımlı profesyoneller olarak iş hayatında yer almaktadırlar.

Programın Amacı

Turizm ve Otelcilik Fakültesi altında eğitim vermekte olan Konaklama İşletmeciliği programı turizm ve otelcilik alanında ulusal ve uluslararası gelişimlere ve teknolojik inovasyonlara duyarlı ve katılımcı mezunlar yetiştirmeyi amaçlar. Program müfredatında, yönetim ve işletme odaklı dersler yanında, konaklama işletmecili ve turizm alanlarında dersler bulunmaktadır. Program, özünde problem çözme becerilerine sahip, etkin iletişim yetkinlikleri olan ve müşteri odaklı yaklaşımla süreçleri yönetebilen profesyoneller yetiştirmektir.

Turizm müfredatları dil yetkinliklerinden ayrı düşünülemez Bu yüzden, konaklama işletmeciliği bölümünde de öğrencilere Almanca, Fransıca ve Rusca gibi seçmeli dil dersi imkanı verilmektedir. Öğrencilerimize eğitim sürecinde turizm ve konaklama işletmelerinde farklı noktalarda (mutfak, ön büro, bar, halka ilişkiler, kat hizmetleri ve benzeri) staj imkanları sunulmaktadır.

Neden Konaklama İşletmeciliği Programı?

Konaklama Endüstrisi global çapta bir endüstridir. Bu alandaki Mezunlara, yerel ve yurt dışında değişik kariyer fırsatları sunmaktadır. Dünyanın en hızlı büyüyen ve en dinamik istihdam sahası olan bu endüstriye ileriki yıllar daha fazla eğilim gösterileceği tahmin edilmektedir. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’ne göre, bu sektörün daha da büyüyeceği öngörülmektedir.

Kariyer Olanakları

Bu bölümden mezun olan öğrenciler Konaklama müdürlüğü, Yiyecek İçecek hizmet müdürlüğü, Organizasyon müdürlüğü, Fast Food Restoran müdürlüğü, Otel müdürlüğü, Restoran müdürlüğü gibi alanlarda istihdam edilmektedirler.

Müfredat

1. YarıyılKrediDers Kodu
MATEMATİĞE GİRİŞ3MATE101
ENGLISH I3ENGL101
BİLGİSAYARA GİRİŞ3BLGS101
YÖNETİM İLKELERİ I3YNTM101
TURİZM YÖNETİMİNE GİRİŞ3TRZM101
2. YarıyılKrediDers Kodu
İŞLETME MATEMATİĞİ3MATE102
ENGLISH II3ENGL102
BİLGİSAYAR UYGULAMALARI3BLGS102
YÖNETİM İLKELERİ II3YNTM102
KONAKLAMAYA GİRİŞ3TRZM204
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ0TARH100
STAJ0STJ
3. Yarıyıl Kredi Ders Kodu
ÖNBÜRO HİZMETLERİ YÖNETİMİ 3 TRZM301
YİYECEK VE İÇECEK YÖNETİMİ 3 TRZM201
MUHASEBEYE GİRİŞ 3 MHSB201
ÖRGÜT KURAMI 3 YNTM201
YAZMA BECERİLERİ 3 TRKE201
4. YarıyılKrediDers Kodu
TURİZM İŞLETMELERİNDE MALİYET ANALİZİ3TRZM314
KOBİ YÖNETİMİ3YNTM304
SERVİS KALİTE YÖNETİMİ3TRZM402
ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ3YNTM202
TOPLULUK KARŞISINDA KONUŞMA3TRKE202

Daha fazla sorunuz mu var?

Bize Ulaşın

Şht. Ecvet Yusuf Cad. No:6 Kızılay, Lefkoşa – K.K.T.C.

apply.akun.edu.tr üzerinden bilgileri doldurup, başvurunu yapabilirsin.

Başvurunuz alındıktan sonra temsilcimiz sizinle iletişime geçecektir.

Eğitim süreniz boyunca geçerli kesintisiz burs imkanıyla hedeflerine şimdi daha yakınsın…