Muhasebe ve Finans Yüksek Lisans Programı

Üniversitemizin Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı İşletme, Uluslararası İlişkiler, Yönetim Bilişim Sistemleri, İş Sağlığı ve Güvenliği, Eğitim Yönetimi ve Denetimi, Yöneylem Araştırması, Mühendislik Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Sağlık Yönetimi, Turizm Yönetimi yüksek lisans programları bulunmaktadır.

Programın Amacı

Muhasebe ve Finans yüksek lisans programının amacı, bilimsel bakış açısı ve yöntem geliştirebilecek, araştırma, inceleme ve geliştirecekleri projeler ile alana katkıda bulunacak, bilgiyi üreten ve bilgiyi yorumlayabilen, kendi alanında yapılmış ulusal ve uluslararası çalışmaları izleyebilen ve çalışmalarını bu alana sunan ve işletme, ekonomi, istatistik, matematik gibi farklı alanlardan beslendiği göz önüne alınarak inter disipliner, nitelikli, donanımlı akademisyenler ve araştırmacılar yetiştirmektir.

Bu çerçevede, programda öğrencilere gerekli beceri, teknik bilgi ve yetkinliklerle birlikte şirket ortamının gerektirdiği diğer becerilerin kazandırılması ve bilgi toplama, analiz etme, stratejik değerlendirme yapma becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Neden Muhasebe ve Finans Yüksek Lisans Programı?

Dünya’da önemi giderek artan muhasebe sektöründe kaliteli ve bilgili eleman ihtiyacı günden güne artmaktadır. Yakın geçmişte sektör bu alanda yeteri kadar yetişmiş nitelikli personel olmamasından dolayı farklı eğitimleri almış personeli çalıştırmak zorunda kalmaktaydı. Bu gereksinimleri karşılamak için Akdeniz Karpaz Üniversitesi Muhasebe ve Finans Yüksek Lisans programı hazırlanmış ve planlamıştır.

Kariyer Olanakları

Programdan mezun olanlar başta bankalar ve muhasebe büroları olmak üzere her türlü finansal kuruluşta çalışabilecekleri gibi istedikleri taktirde kendi muhasebe şirketlerini de açabilecektirler.
Yüksek lisans programlarımız, lisans eğitimini bitirmiş kişilerin araştırmacı, akademisyen olarak yetiştirecek, aynı zamanda akademik çalışmalarına doktora yaparak devam etmek isteyen öğrencilere de lisans ile muhasebe finans doktora programları arasında bir köprü niteliği de taşıyacaktır.

Müfredat

1. YarıyılKrediDers Kodu
RESEARCH METHODS3INST501
FINANCIAL MANAGEMENT3ACFN501
ELECTIVE3ELEC1
ELECTIVE3ELEC2
2. YarıyılKrediDers Kodu
RESEARCH AND PUBLICATION ETHICS0INST520
FINANCIAL REPORTING3ACFN502
ADVANCED ACCOUNTING3ACFN504
ELECTIVE3ELEC3
SEMINAR0INST502
3. YarıyılKrediDers Kodu
THESIS0INST500
Fakülte
Akademik Kadro
Ücret ve Burslar

Daha fazla sorunuz mu var?

Bize Ulaşın

Şht. Ecvet Yusuf Cad. No:6 Kızılay, Lefkoşa – K.K.T.C.

apply.akun.edu.tr üzerinden bilgileri doldurup, başvurunu yapabilirsin.

Başvurunuz alındıktan sonra temsilcimiz sizinle iletişime geçecektir.

Eğitim süreniz boyunca geçerli kesintisiz burs imkanıyla hedeflerine şimdi daha yakınsın…