Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans Programı

Üniversitemizin Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı İşletme, Uluslararası İlişkiler, Yönetim Bilişim Sistemleri, İş Sağlığı ve Güvenliği, Eğitim Yönetimi ve Denetimi, Yöneylem Araştırması, Mühendislik Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Sağlık Yönetimi, Turizm Yönetimi yüksek lisans programları bulunmaktadır.

Programın Amacı

Sağlık Yönetimi Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezli ve Tezsiz programının açılma amacı, öğrencinin bilimsel araştırma yaparak bilgilere erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini kazanmasını sağlamaktır.
Bu programla, sağlık hizmetlerinin kaliteli, verimli ve etkin yönetilebilmesi için sağlık kurumlarının ekonomisi, organizasyonu, yönetimi, finansmanı, politika ve stratejileri konusunda ihtiyaç duyulan insan gücünün yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Neden Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans Programı?

Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans Programını tamamlayan öğrenci, sağlık yönetimi , kaynakların yeterince verimli, etkili, ekonomik, erişilebilir ve kaliteli olarak kullanılmasını sağlayacaktır. Böylelikle, günümüzün en karmaşık işletmeleri konumundaki hastanelerde sunulan hizmetlerin sürekli iyileştirilmesi sağlanacaktır.

Alanında söz sahibi, bir çoğu sağlık hizmetleri içinden gelen öğretim üyeleriyle; sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşların ihtiyacına cevap verecek, çağdaş yönetimi bilen, etik değerlere sahip, hasta ve çalışan haklarına saygılı, kaynakları etkin kullanan, yabancı dil bilen sağlık yöneticileri yetiştirmek gayretindedir.

Programın temel amacı, sağlık bilimleri, idari bilimler ve yönetim bilimleri lisans programlarından mezun olan yetkin öğrencileri, ulusal ve uluslararası eksende başarılı kariyer hedeflerine ulaştırmaktır. Ayrıca, Sağlık Yönetimi alanında kendini yenilemeyi bilen, girişimci, dinamik ve analitik düşünce becerisine sahip, karşılaştırmalı sağlık yönetimi disiplinine hâkim yöneticiler ve akademisyen adayları yetiştirerek, onları iş hayatının her kademesine hazır hale getirmektir.

Kariyer Olanakları

Sağlık Yönetimi yüksek lisans programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, Özel ve Kamu sağlık kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel Hastaneler, Medikal sektör kuruluşları vb.) yerlerde yönetici olarak görev alabilirler. Ayrıca, bireysel olarak çalışma yapmak isteyen mezunlar, sağlığın korunumu çalışmalarına yönelik olarak yaşam koçluğu ve danışmanlığı hizmeti de yapabileceklerdir.

Müfredat

1. YarıyılKrediDers Kodu
Araştırma Yöntemleri3ENST501
Sağlık Yönetimi ve Organizasyonu3SGLK501
Seçmeli Ders3SEC1
Seçmeli Ders3SEC2
2. YarıyılKrediDers Kodu
Araştırma ve Yayın Etiği0ENST520
Sağlık Politikaları, Ekonomisi ve Planlaması3SGLK502
Sağlık Hukuku ve Mevzuatı3SGLK506
Seminer0ENST502
Seçmeli Ders3SEC3
3. YarıyılKrediDers Kodu
Tez0ENST500

Daha fazla sorunuz mu var?

Bize Ulaşın

Şht. Ecvet Yusuf Cad. No:6 Kızılay, Lefkoşa – K.K.T.C.

apply.akun.edu.tr üzerinden bilgileri doldurup, başvurunu yapabilirsin.

Başvurunuz alındıktan sonra temsilcimiz sizinle iletişime geçecektir.

Eğitim süreniz boyunca geçerli kesintisiz burs imkanıyla hedeflerine şimdi daha yakınsın…