Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (SBUİ) Programı, kurulduğundan buyana kademeli olarak gelişme sağlayan ve öğrencilere lisans ve yüksek lisans seviyesinde derece sunan başlıca bölümlerimizden birisidir. Bölüm aynı zamanda öğrencilere geniş tabanlı hazırlanmış müfredat kapsamında, siyasi hayat, demokratik vatandaşlık ve gereksinim duyulabilecek politik aktiviteler hakkında temel ve pratik bilgileri sunar.

Programın Amacı

Siyasi faaliyet temelde güç kullanımı ile ilgilidir. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, dünya çapında güç ve kaynakların nasıl dağıtıldığını ve ne toplumlar üzerindeki politik kararlara nasıl etkiler yaptığını araştırır. Tipik Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ana konuları kapsamında; demokrasi ve diğer hükümet formları, liderlik tarzları, Platon, Machiavelli, Hobbes ve Locke gibi düşünürlerin fikirleri, sivil toplum kuruluşlarının dünya siyasetine etkileri, kamuoyu oluşumu, yeni sosyal medyanın polikadaki rolü ve anayasa hukuku öne çıkar.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, bir başka deyişle yerel, uluslararası ve karşılaştırmalı perspektiften güç ve polika üzerine çalışılmasıdır. Siyasi fikirler, ideolojiler, kurumlar, politikalar, süreçler ve davranışlarla birlikte grupların, sınıfların, hükümetin, diplomasinin, hukukun, stratejinin ve savaşın anlaşılması üzerine kuruludur. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler; vatandaşlık ve politik faaliyetler kadar hükümet, hukuk, iş dünyası, medya ve toplum hizmetlerinde de gelecekteki kariyer olanakları için değerli bir zemin sağlar.

Derslerimiz herhangi bir belirli ideolojik bakış açısı veya belirli siyasi parti veya hükümet politikalarını desteklemek veya tanıtmak için tasarlanmış değildir. Aksine, hem geçmişteki hem de çağdaş dünyadaki politik olgunun çeşitliliği ve zorluklarını sizler açığa çıkaracaksınız. Etrafınızda neler olup bittiğinin anlaşılabilmesi ve ciddi olarak analizi ile belirli liderlik özellikleri değişikliklerinin, hükümet kararlarının, rejimlerin, uluslararası anlaşmaların, dış politika girişimlerinin, silahlı müdahalelerin ve barışın tesis edilmesinin degerlendirilmesi için gerekli bilgi donanımına sahip olacaksınız.

Programının temel amacı; uluslararası ilişkiler teorileri, uluslararası hukuk, siyasi tarih ve uluslararası iktisat alanlarında ilgili literatüre hakim olarak sosyal bilimlerin ve uluslararası ilişkiler disiplinin öngördüğü çerçeve içinde söz konusu bilgileri mesleki yaşamlarının gerektireceği şekilde analiz ve değerlendirme yapabilecek seviyede kullanabilmesini sağlayarak ulusal politikaların oluşturulmasına katkıda bulunabilecek ve iç politika dinamiklerini üst seviyede yorumlayabilecek yetenekte uzmanlar yetiştirmektir.

Programda uygulanmakta olan müfredat ile Uluslararası İlişkiler Teorileri, Siyasi Tarih, Siyaset Bilimi, Siyasi Düşünce Tarihi, Uluslararası Örgütler, Uluslararası Hukuk, Dış Politika Analizi vb. gibi temel derslerle alanda sağlam bir altyapı sağlanmaktadır. Temel dersler ile birlikte sosyal bilimlerin diğer alanlarında geniş bir yelpazede yer alan dersler de uygun bir donanım kazanılmasına yardımcı olmaktadır.

Program, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanındaki bilimsel literatürün ve güncel kaynakların öğrenciler tarafından takip edilmesini ve bu temel/güncel literatürden elde edilen bilimsel veriler ve kuramsal yaklaşımların kullanılmasını sağlayarak küresel ve bölgesel sorunlarla ilgili analiz ve değerlendirmelerin ortaya konulması yönünde araştırmaların yapılmasına olanak tanımaktadır.

Öğrenciler, kütüphane ve internet ortamında bilgi toplarken ileri derece İngilizce’yi ve orta düzeyde ikinci yabancı dili kullanabilmekte, ihtiyaç duydukları bilgi-işlem teknolojilerine başvurabilmektedirler. Değerlendirmeler yapılırken eleştirel yaklaşım ve analitik düşünme ön planda tutulmakta, rasyonel çözüm üretebilme noktasında toplumsal, bilimsel ve etik normlara özen gösterilmesi sağlanmaktadır.

Neden Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Programı?

AKÜN’ün Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, öğrencilere güncel olayları daha geniş bir içerikten anlamalarına yardımcı olmak amacıyla ulusal ve uluslararası olarak tanınmakta olan fakültesinde ilgi çekici dersler sunar. Bölüm aynı zamanda lisans öğrencilerine politik konuları birçok farklı bakış açısından değerlendirebilmeleri için fırsat sağlar. SBUİ geniş konu içerikleri nedeniyle, işverenler ve yararlı herhangi bir iş için çekici benzersiz bir beceri seti geliştirir.

Sözlü ve yazılı iletişim becerileri, Araştırma metotları ve istatistikleri, Eleştirel ve mantıksal düşünme becerileri, Toplum ihtiyaçları ve bunların çözümlerinin belirlenmesi kabiliyeti, Devletlerin hukuki uygulamaları ve süreçleri konusunda bilgi,İnsan davranışları ve organizasyon dinamikleri hakkında fikir, Liderlik ve iletişim becerileri.

Birçok öğrenci, kendi yaşadıkları şehirde veya ülkelerindeki hükümetlerinde politik kariyer, toplumsal çalışmalar, hükümet dışı organizasyonlar veya hukuk okullarında okumak amacıyla SBUİ bölümünü tercih etmektedir. SBUİ programı dışişlerindeki pozisyonlar için mükemmel hazırlık olanakları sunmaktadır. Bazı iş alanları mevcut uygulamaların kendi organizasyonlarını nasıl etkileyeceği ve bu etkilerin olumlu yönde oluşması için ne tür değişiklikleri ortaya çıkaracağını belirlemesi ve organizasyon politikalarına yön vermesi için politik analistler istihdam etmeyi tercih etmektedirler. SBUİ programı, öğrencilerine iş dünyasının fonksiyonlarını etkileyen politik kurumlar ve hukuksal süreçler hakkında da bir donanım ve anlayış sağlar.

Kariyer Olanakları

SBUİ programındaki eğitiminiz, sizin sayısız organizasyon ve şirkette ihtiyaç duyulan özellikle araştırma, analiz ve yazma tekniklerinde iyi bir donanıma sahip olduğunuz anlamına gelmektedir. Birçok pozisyon için sadece lisans derecesine ihtiyaç duyulurken bazıları master veya öğretim sertifikası gibi lisansüstü dereceyi gerektirmektedir. SBUİ programı mezunları için yaygın kariyer olanakları aşağıya çıkarılmıştır:

Ticari irtibat elemanı. Ulusal ve uluslar arası bankalar, hukuk firmaları ve ticari şirketler gibi bir çok organizasyon, ulusal veya uluslararası politikalar hakkında detaylı bilgiye sahip personel istihdam etmektedir. Öğretmenlik, Ticari kar gütmeyen organizasyonlar,Uluslararası organizasyonlar, Hükümet işleri, Lobicilik asistanlığı veya siyasi kampanya operatörlüğü, Yasama analistliği veya koordinatörlüğü, Avukat yardımcılığı, Uluslararası ticari şirketler, Mevzuat muhabirliği, Yayıncı gazeteci, Hükümet analisti, Dışişleri memurluğu, Personel asistanı, Multimedya koordinatörü, Halka ilişkiler asistanı, İstihbarat servisi analisti, İthalat/ihracat koordinatörü, Ticari uzman, Araştırma asistanı. Ayrıca, birçok öğrenci lisans eğitimi sonrasında lisansüstü derece alabilmek amacıyla eğitimlerine devam etmektedir.

Müfredat

1. YarıyılKrediDers Kodu
INTRODUCTION TO COMPUTERS3COMP101
MICRO ECONOMICS3ECON101
INTRODUCTION TO SOCIOLOGY3SOC201
ENGLISH-I (*)3ENGL101
PRINCIPLES OF MANAGEMENT-I (*)3MGMT101
INTR. TO INTERNATIONAL RELATIONS (*)3PSIR101
2. YarıyılKrediDers Kodu
COMPUTER APPLICATIONS3COMP102
MACRO ECONOMICS3ECON102
ENGLISH-II3ENGL102
PRINCIPLES OF MANAGEMENT-II3MGMT102
INTR. TO INTERNATIONAL RELATIONS-II3PSIR102
TURKISH (**)0TRKE100
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ (***)0TARH100

* Prerequisites: ENGL101, MGMT101, PSIR101 are prerequisites, respectively for ENGL102, MGMT102, PSIR102.

** TRKE100 will be selected by foreign students.

*** TARH100 will be selected by Turkish students.

3. YarıyılKrediDers Kodu
WRITING SKILLS3ENGL201
POLITICAL ECONOMICS3PSIR201
INTRODUCTION TO LAW3MGMT301
INTRODUCTION TO POLITICAL SCIENCE-I (*)3PSIR203
HISTORY OF CIVILIZATIONS-I (*)3PSIR205
INTERNATIONAL LAW-I (*)3PSIR207

(*) Prerequisites: PSIR203, PSIR205, PSIR207 are prerequisites, respectively for PSIR204, PSIR206, PSIR208.

4. YarıyılKrediDers Kodu
PUBLIC SPEAKING3ENGL202
INTERNATIONAL ECONOMICS3FTMT204
INTRODUCTION TO POLITICAL SCIENCE-II3PSIR204
HISTORY OF CIVILIZATIONS-II3PSIR206
INTERNATIONAL LAW-II3PSIR208
RESEARCH AND PUBLICATION ETHICS0GEDC306
5. YarıyılKrediDers Kodu
HISTORY OF POLITICAL THOUGHT-I (*)3PSIR301
POLITICAL HISTORY-I (*)3PSIR303
DIPLOMATIC LANGUAGE AND CORRESPONDENCE3PSIR305
ELECTIVE3PSIR001
ELECTIVE3PSIR002
ELECTIVE3PSIR003

(*) Prerequisites: PSIR301, PSIR303 are prerequisites, respectively for PSIR302, PSIR304.

 

6. YarıyılKrediDers Kodu
HISTORY OF POLITICAL THOUGHT-II3PSIR302
POLITICAL HISTORY-II3PSIR304
ELECTIVE3PSIR004
ELECTIVE3PSIR005
ELECTIVE3PSIR006
7. YarıyılKrediDers Kodu
MANAGEMENT INFORMATION SYSTEMS3MGMT401
INTERNATIONAL SECURITY3PSIR401
CAREER DEVELOPMENT3CAR303
LANGUAGE ELECTIVE-I (*)3LANG001
ELECTIVE3PSIR007

(*) Prerequisites: LANG001 is a prerequisite for LANG002. LANG001 and LANG002 are compulsory/elective courses for PSIR students.

8. YarıyılKrediDers Kodu
CURRENT ISSUES IN WORLD POLITICS3PSIR402
LANGUAGE ELECTIVE-II3LANG002
ELECTIVE3PSIR008
ELECTIVE3PSIR009

Daha fazla sorunuz mu var?

Bize Ulaşın!

Şht.Ecvet Yusuf Cad. No:6 Kızılay, Lefkoşa – K.K.T.C.

apply.akun.edu.tr üzerinden bilgileri doldurup, başvurunu yapabilirsin.

Başvurunuz alındıktan sonra temsilcimiz sizinle iletişime geçecektir.

 

Eğitim süreniz boyunca geçerli kesintisiz burs imkanıyla hedeflerine şimdi daha yakınsın…