Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği MYO

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programının amacı büyük bir hızla gelişen havacılık sektöründe yer alan ulusal, uluslararası havacılık, terminal işletmeciliği ve yer hizmetleri kuruluşlarında başarıyla çalışabilecek, ileri düzeyde yabancı dil, işletmecilik ve temel havacılık bilgileri ile donatılmış ilgili yeterliliklere sahip yönetici adayları yetiştirmektir.

Programın Amacı

Havaalanları, havayolu ve yer hizmetleri işletmelerinde uçağın, ulusal ve uluslararası emniyet standartları çerçevesinde operasyonel işletimini en az maliyet ve zaman kısıtlamaları içerisinde gerçekleştirebilecek, gerekli havacılık emniyet ve işletme bilgisiyle donanmış nitelikli ara insan gücünü yetiştirmeyi amaçlayan dört yarıyıllık bir yüksek öğretim programıdır.

Dört yarıyıllık eğitim ve öğretim süresince öğrencilere, hava araçları ve hava ulaştırma sistemine ait teknik ve teorik bilgilerin öğretilmesinin yanı sıra İşletme disiplinine ait bilgi ve becerilerin kazandırılması da amaçlanmaktadır.

Neden Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı?

Sivil Havacılık sektörü dünyada genelinde ciddi bir şekilde büyümeye devam ederken sektörün kalifiye eleman ihtiyacı da bu büyüme ile birlikte artmaktadır. Rekabetin yoğunlaştığı havacılık sektöründe çabuk karar verebilen, kavramsal düşünebilen ve aynı zamanda operasyonel düzeydeki faaliyetlere hâkim çok yönlü yöneticilere ihtiyaç vardır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programından mezun olan bireyler bu alandaki tüm değişim ve yenilikleri hızlı bir şekilde takip ederek yetiştirildiklerinden, farkındalıkları arttırılmış olacaktır. Bu durum, mezunlarımızın havacılık sektöründe fark yaratarak yer hizmetleri alanının geliştirilmesini destekleyecektir.

Kariyer Olanakları

“Sivil Hava Ulaştırma İşletmecisi” unvanını alan mezunlar, tüm havayolu şirketleri, hava alanları, havaalanı yer hizmetleri, ikram ve kargo şirketleri ile diğer havacılık kurumlarında istihdam edilebileceklerdir. Mezunlar, havalimanı yer hizmetleri işletmelerinin tüm ilgili departmanlarında, (Operasyon Memuru, Operasyon Şefi, Operasyon Supervisor, Yolcu Hizmetleri Memuru, Yolcu Hizmetleri Şefi, Yolcu Hizmetleri Supervisor, Kargo Memuru, Kargo Şef, Kargo Supervisor, Ramp Memuru, Ramp Şefi, Ramp Supervisor, İstasyon Müdürü);

Bilet satış vb. alanlarda faaliyet gösteren tüm acente benzeri işletmelerde, yer hizmetleri ve benzeri hizmetler sunan turistik tesislerde; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gibi ilgili devlet kurum ve müdürlüklerinde çalışabilirler.

Müfredat

1. YarıyılKrediDers Kodu
SİVİL HAVACILIĞA GİRİŞ3SHVH101
ENGLISH I3ENGL101
BİLGİSAYARA GİRİŞ3BLGS101
TERMİNOLOJİ VE FREZYOLOJİ3SHVH103
YER HİZMETLERİ YÖNETİMİ3SHYH101
AVIATION ENGLISH I3CAVS001
2. YarıyılKrediDers Kodu
EMNİYET YÖNETİMİ VE UÇUŞ GÜVENLİĞİ3SHVH102
ENGLISH II3ENGL102
BİLGİSAYAR UYGULAMALARI3BLGS102
METEOROLOJİ (ANNEX III)3SHMT102
RAMP HİZMETLERİ VE GÜVENLİĞİ3SHYH104
AVIATION ENGLISH II3CAVS002
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ0TARH100
STAJ0STJ
3. YarıyılKrediDers Kodu
WRITTING SKILLS3ENGL201
YOLCU HİZMETLERİ3SHYH201
HAVAALANI SERTİFİKASYON VE EMNİYETİ3SHYH203
TEHLİKELİ MADDELER EĞİTİMİ3SHVH201
AVIATION ENGLISH III3CAVS003
ARAMA KURTARMA3SHYH208
4. YarıyılKrediDers Kodu
UÇUŞ OPERASYON3SHYH202
SEYRÜSEFER VE HAVA TRAFİK HİZMETLERİ3SHYH204
HAVA KARGO YÖNETİMİ3SHYH206
GENEL UÇAK TÜRLERİ3SHVH202
AVIATION ENGLISH IV3CAVS004
PUBLIC SPEAKING3ENGL202

Daha fazla sorunuz mu var?

Bize Ulaşın

Şht. Ecvet Yusuf Cad. No:6 Kızılay, Lefkoşa – K.K.T.C.

apply.akun.edu.tr üzerinden bilgileri doldurup, başvurunu yapabilirsin.

Başvurunuz alındıktan sonra temsilcimiz sizinle iletişime geçecektir.

 

Eğitim süreniz boyunca geçerli kesintisiz burs imkanıyla hedeflerine şimdi daha yakınsın…