Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans Programı

Üniversitemizin Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı İşletme, Uluslararası İlişkiler, Yönetim Bilişim Sistemleri, İş Sağlığı ve Güvenliği, Eğitim Yönetimi ve Denetimi, Yöneylem Araştırması, Mühendislik Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Sağlık Yönetimi, Turizm Yönetimi yüksek lisans programları bulunmaktadır.

Programın Amacı

Eğitim Yönetimi ve Denetimi yüksek lisans programının amacı, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer kurumlara yönetici, denetçi yetiştirmek; üniversitelerin ilgili bölümlerine öğretim elemanı yetiştirmek; akademik ve hizmet içi eğitim, seminer, kurs vb. aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığı´na bağlı kurumlarda çalışan öğretmen, yönetici ve denetçilerin mesleki yeterliklerini yükseltmek, okul yöneticiliği ve eğitim denetçiliği alanında uzman yetiştirmektir.

Yönetim ve ilgili alanlarda yeterli bilgiye sahip, eğitim yönetimi ve denetimi alanına hâkim bu alanında uzman, yeni gelişmelerin farkında olan, araştırmacı, eğitim yönetimi ve denetimi alanına çalışmalarıyla katkı sağlayan, eleştirel bakış açısına sahip, kendini geliştiren bireyler yetiştirmektir.

Neden Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans Programı?

Eğitim Yönetimi ve Denetimi yüksek lisans programımız öğrencilerimize birçok alanda yetkinlik ve bilgi kazandırmaktadır. Bunlar kurumları etkileyen yasal sistemler; etik, ekonomik, çevresel sosyal ve teknolojik değişikliklerle meydana gelen durumlar; uluslararası gelişimler; kurum yönetimi,kurum ve kuruluşların kaynaklarının etkin kullanımı, finansal ve yönetsel raporlama uygulamaları; kurum içerisinde personel yönetimi ve gelişimi; örgütsel teori; endüstriyel ve personel ilişkileri; insan kaynakları yönetimi ve değişim yönetimi alanlarında etkin yöneticilik ve liderlik vasıfları gösterebilmek; analitik ve yaratıcı şekilde düşünebilmek; yaratıcı süreçlerin etkin yönetimi; düşünceyi yönetim analiz edebilme, sentezleyebilme ve kritik değerlendirme yapabilme; varsayımları belirleyip somut bilgiler ışığında değerlendirebilme; yanlış mantığı belirleyebilme; öne çıkması gereken değerleri ve kuralları yeterli şekilde tanımlayıp uygun şekilde genelleyebilme; kriterler belirleyip, olası adımları formüle ederek ortaya çıkan durumlarla başa çıkabilme; süreçleri ve sonuçları değerlendirebilme; ilgili bireysel ve etkileşimli yetkinlikleri geliştirme ve etkin şekilde kurumda uygulayabilme gibi alanlardadır.

Kariyer Olanakları

Yüksek lisans programlarımız, lisans eğitimini bitirmiş kişilerin araştırmacı, akademisyen veya eğitim kurumu yöneticisi olarak yetiştirecek, aynı zamanda akademik çalışmalarına doktora yaparak devam etmek isteyen öğrencilere de lisans ile doktora programları arasında bir köprü niteliği taşıyacaktır. Bu bölümde yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin okullarda idari kadrolarda görev alma şansları daha yüksek seviyede olacaktır.

Müfredat

1. YarıyılKrediDers Kodu
Araştırma Yöntemleri3ENST501
Eğitim Yönetimine Giriş3EGIT501
Seçmeli Ders3SECEYD1
Seçmeli Ders3SECEYD2
2. YarıyılKrediDers Kodu
Araştırma ve Yayın Etiği0ENST520
Eğitim ve Okul Yönetimi3EGIT502
Okullarda Denetim ve Değerlendirme3EGIT504
Seminer0ENST502
Seçmeli Ders3SECEYD3
3. YarıyılKrediDers Kodu
Tez0ENST500

Daha fazla sorunuz mu var?

Bize Ulaşın

Şht. Ecvet Yusuf Cad. No:6 Kızılay, Lefkoşa – K.K.T.C.

apply.akun.edu.tr üzerinden bilgileri doldurup, başvurunu yapabilirsin.

Başvurunuz alındıktan sonra temsilcimiz sizinle iletişime geçecektir.

Eğitim süreniz boyunca geçerli kesintisiz burs imkanıyla hedeflerine şimdi daha yakınsın…